Viimasel ajal on mul tulnud remondi tõttu erinevaid Tallinna sisustussalonge külastada. Seoses sellega olen märganud, et üha rohkem kohtab poodides mööbli kõrval ka muid disaini- ja sisekujunduselemente, sealhulgas suuremõõdulisi fotosid seinale. Kuna ma seinapiltidega ka ise tegutsen, uurisin lähemalt, mida pakutakse ja pean tunnistama, et mind üllatas niru kvaliteet, millega pildid mitmel pool müügil on.

See, et fotot maali ja graafika kõrval arvestatavaks sisekujunduselemendiks peetakse ja sisutuspoodides kodu kaunistama pakutakse, on igati tervitatav. Seinapilt annab sageli just selle touchi, mis ruumi stiililiselt ühtseks tervikuks seob ja seda ka illusoorselt parandab.

Kui jätta kõrvale piltide temaatika, mida leidub seinast seina, siis tehnilisest küljest tunduvad domineerivat kaks lahendust. Levinum ja odavam neist on foto, mis on kleebitud õhukesele kapaplaadile ja mõnikord ka üle lamineeritud. Parema mulje jätab aga vaieldamatult lõuendile trükitud foto, mis on kinnitatud paarisentimeetrisele puidust alusraamile. Leidub ka üksikuid pilte, mis on traditsioonilisel viisil raamitud ja klaasi all.

Mõlema eeltoodud lahenduse puhul võiks tegemist olla soliidsete ja stiilsete dekoratsioonidega, kui materjalide kvaliteedi arvelt kokku ei hoitaks. Paraku on pakutavad fotod heal juhul poes kaubandusliku välimusega, rääkimata sellest, milliseks nad aja jooksul võivad muutuda.

Mida tähendab hea kvaliteet?

Nt seda, et pildi nurgad ei ole kapaplaadilt lahti kooldunud, et plaat ise ei ole kõveraks paindunud või et fotol ei ole täkkeid või plekke. Või siis seda, et lõuendile trükitud foto ei ole pingutatud tavalisele puitraamile, mis aja jooksul tulenevalt õhuniiskusest kõveraks tõmbub, vaid liimpuidust raamile. Või seda, et nn kangas on korralik matt või poolläikiv lõuend, mis on klamberpüstoliga raamile kinnitatud, mitte paber, mis on puitraami külge liimitud.

Eriti veider on see, et nii mõneski kohas on sellise sandi kvaliteediga piltidel ka kõrge hind. Kõvera kapaplaadiga pildi eest võidakse vabalt küsida 800 krooni?! Teisest küljest võib säärastel seinafotodel jällegi ülisoodne hind olla. Nt võib umbes meetrise pildi kätte saada ka ca 300 krooni eest.

Kahtlemata võib foto seinal väga efektne jääda ja eelkõige julgen ma soovitada kangale trükitud ja paksemale raamile pingutatud varianti. Mulle tõesti tundub, et suureformaadilise foto surumine poes müüdavasse klaasraami ei ole enam eriti lahe. Samas tasub teada, et pildi eluiga on otseselt seotud tema kvaliteediga ja sellele ei viita ei foto hind ega paraku ka poe nimi, kust seda osta.